Techniki


Koronka klockowa

Koronki klockowe należą do najciekawszych wyrobów koronczarskich. Znane są od dawna w różnych rejonach świata. Wyrabiane są ręcznie - przez skręcanie, przeplatanie i cerowanie nitek lnianych, bawełnianych, jedwabnych lub metalowych. W wyniku tej czynności powstaje twór ażurowy płaski, którego uroda polega na grze siateczek o różnej gęstości, występujących w jednym wyrobie.

Istnieje wiele technik koronek klockowych. Jedne są proste, o łatwych wzorach i rozwiązaniach technologicznych, wykonanie innych jest możliwe po osiągnięciu pewnej wprawy w klockowaniu.

Wspólną cechą wszystkich koronek klockowych jest to, że są wykonywane tymi samymi narzędziami pracy, przy zastosowaniu podstawowych splotów. Różnią się natomiast między sobą: rozwiązaniami technologicznymi, rysunkiem i zastosowaniem.


Źródło: Maria Steczek, Wzornik koronek klockowychKoronka czółenkowa (frywolitka)

Koronki czółenkowe (frywolitki) powstały w końcu XVII w., a z początkiem XVIII w. osiągnęły już bardzo wysoki poziom wykonania i dużą popularność.

Pierwsze koronki czółenkowe wykonywane były jednym czółenkiem. Z poszczególnych elementów łączonych ze sobą za pomocą pikotów - tworzono stosunkowo proste koronki w postaci taśm do obszywania brzegów materiału.

Z biegiem czasu, koronki czółenkowe osiągały coraz bardziej skomplikowaną budowę i coraz większą szerokość. Do wykonania takich koronek stosowano już nie jedno, lecz kilka czółenek jednocześnie, a dla ułatwienia pracy wprowadzano czółenka różnokolorowe. Najbardziej charakterystyczną cechą tych koronek jest budowa oparta na łączeniu kolistych i półkolistych elementów składających się na motywy tworzące wzór (...)


Źródło: Maria Steczek, KoronczarstwoKoronka siatkowa (filetowa)

Siatki wiązane należą do najstarszych koronek. Znane były już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Za czasów Ptolemeuszów, gdy do Egiptu zaczęto sprowadzać z dalekiego wschodu jedwab - wiązano z nici jedwabnych i sznureczków słynne siatki na włosy, które zdobiono dodatkowo, naszywając na wiązane siatki perły lub korale (...)

Źródło: Maria Steczek, Koronczarstwo


HaKuNaFi

Czyli: haft kujawski na filcu. W odróżnieniu od tradycyjnego haftu kujawskiego, powstającego na białym płótnie, w tej technice podłożem dla haftu jest kolorowy filc. Sam wzór haftu i układ nici zachowuje reguły haftu kujawskiego. Motywy te zdobią wykonane z filcu saszetki i etui.

<< Powrót do strony głównej