Ilona Dzierzęcka

O mnie i moim hobby:
Stosując różne techniki „zamykam” czas w pracach wykonanych z nici. W pośpiechu obowiązków życia codziennego jest miejsce na czas, który będzie płynął wolno. Biorąc kłębek nici i przyrząd do wyrobu koronki (czółenko, szydełko, klocki) skupiam się na pomyśle, estetyce pracy, myślę o osobie, którą chciałabym wytworem mojej pracy i mojego zamkniętego w formę wolnego czasu obdarować...
Jak się zaczęło?

Zainteresowanie rękodziełem artystycznym i pierwsze umiejętności rękodzielnicze wyniosłam z rodzinnego domu. W wieku 7 lat, pod okiem babci Stanisławy, robiłam swoje pierwsze szydełkowe serwetki. Mama nauczyła mnie robót na drutach. Mając 11 lat ukończyłam dwustopniowy kurs haftu kujawskiego dla dorosłych, zorganizowany przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu pod kierownictwem pani Marii Patyk. Jako najmłodszy uczestnik Konkursu Kujawskiej Sztuki Ludowej otrzymałam nagrodę specjalną.

Zasad koronki czółenkowej (frywolitki) jako osiemnastolatka nauczyłam się od pani Adrianny Topolewskiej z Torunia. Tajniki tej koronki zgłebiałam przez kilka następnych lat.


Frywolitkowy krzyżyk. Wzór i wykonanie Ilona Dzierzęcka
fot. archiwum


W 2003 r. uczestniczyłam w kursie koronki klockowej u pani Jadwigi Śliwa w Bobowej. Zafascynowana tą techniką zgłębiałam samodzielnie jej tajniki, by w kolejnym roku wziąć udział w X. Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej. W kategorii współczesna koronka klockowa zdobyłam II. nagrodę cyklem trzech prac inspirowanych motywami sztuki japońskiej.


Zakładka do książki, koronka klockowa. Wzór i wykonanie Ilona Dzierzęcka
fot. archiwum


W 2007 r. w Manufakturze Rękodzieła T-Milanówek pani Teresy Kulesza Leszczyńskiej poznałam zasady wyrobu koronki siatkowej (filetowej).

Choć tematyka moich prac często odbiega od tradycyjnych motywów sztuki ludowej, pozostaję wierna zasadom obowiązującym w poszczególnych technikach. Łączę różne techniki i eksperymentuję z kolorystyką, by cieszyć się swoim życiowym hobby.

Dla zainteresowanych prowadzę w Warszawie kursy i warsztaty, najczęściej frywolitki i koronki klockowej.


Prezentacja techniki klockowej. Dom Kultury w Milanówku, 2007r.
fot. Krzysztof Jarczewski

<< Powrót do strony głównej